אישור בקשת אשראי מסחרי – לזה באמת צריך לשים לב

www.lihiyot1.com

הצלחתם לקבל אישור על בקשת אשראי מסחרי לעסק או לנדל"ן, מה עכשיו?

אישור הבנק לעסקה או לפרויקט אינו מסתכם ב"כן" או "לא". בעלי עסקים רבים נפגעים כאשר אינם שמים לב לחלקים קריטיים באישור. הנקודות הבאות תסייענה לכם להימנע מטעויות שבצדן מחיר גדול.

אתם מתכננים לרכוש נכס מניב, להתרחב למבנה חדש וגדול יותר שאמור לשרת את צורכי העסק, לרכוש עסק חדש או להקים קו ייצור חדש. פניתם לבנק, או לבנקים, הגשתם בקשת אשראי בכתב או בעל פה, ומזל טוב, לאחר פרק זמן מסוים (בתקווה שלא התייאשתם) קיבלתם את האישור המיוחל.

מה עכשיו? למה חשוב לשים לב?

כמה נקודות חשובות לבחינה באישור:

תנאים והתניות –באופן מפתיע, סעיף זה חשוב הרבה יותר מסעיפים אחרים כגון ריבית, אך הוא אינו זוכה לתשומת לב מספקת מצד לקוחות רבים. פעמים רבות אישור יכול להיראות נהדר אך לכלול בתוכו התניה פיננסית או תנאי שיכול להיראות בלתי מזיק אך בפועל,עלול לסנדל את נעלי הלקוח בעתיד או למנוע ממנו מלבצע פעולות רצויות אחרות. אמות מידה והתניות פיננסיות (Covenants) יכולות לכלול שמירה על רמת הון עצמי מסוימת (שעלולה למנוע משיכת דיווידנדים עתידיים), התחייבות ליחסי נזילות ורווחיות מסוימים ועוד. תנאים נוספים חשובים יכולים לכלול בקשה לערבויות (וכאן חשוב לשים לב – ערבויות של מי? של הבעלים? של חברות אחרות? האם מדובר בערבות קרדיט או ערבות ספציפית?), התחייבות לרמת פעילות מסוימת בחשבון, העמדת האשראי של הבנק ככסף אחרון בעסקה (משפיע על תכנון תזרים המזומנים לעסקה) ועוד.

ביטחונות – כל אישור אשראי כולל את צד הביטחונות. ביטחונות יכולים לכלול את ערבותו האישית של הבעלים, ערבותה של חברה אחרת בבנקים מסוימים, ביטחונות פנימיים לעסקה (שעבוד שוברי כרטיסי אשראי או צ'קים דחויים בגין פעילות מסחרית, שעבוד נכס נדל"ן בעת מימונו), ביטחונות חיצוניים לעסקה (ביטחונות כספיים כגון פיקדון, תכנית חיסכון או תיק ניירות ערך) ועוד. בהקשר זה חשוב לתת את הדעת על שאלות כגון האם מדובר בביטחונות שהצעתם מיוזמתכם או בביטחונות נוספים שהבנק מבקש? האם העמדת הביטחונות כרוכה בהסכמתו של גורם נוסף? האם נקבע (במידה ויש צורך) מנגנון לשחרור הביטחונות לאורך זמן? וכו'.

אפיק ומתווה האשראי –בהיבט זה יש לוודא שקיבלתם אישור למסגרות באופן שתואם את צורכי הפרויקט או העסקה מבחינת גובה האשראי ומבחינת חלוקתו. כלומר, האם יש מספיק חח"ד? האם יש מספיק מסגרות כרטיסי אשראי? האם אושרה מסגרת ערבויות לפי הצורך? האם מועדי העמדת האשראי מבחינת התניות ותנאים תואמים את לוחות הזמנים של הפרויקט? האם מבנה ההלוואות והאשראי תואם לתקבולים מהפרויקט מבחינת מטבע ומבחינת מועד כניסת התקבולים (האם הפרויקט מתחיל לייצר הכנסות מ- Day1?), האם תקופת פריסת ההלוואות תואמת את צרכיכם? האפיק הפופולארי ביותר מבחינת הלוואות הוא לוח סילוקין מסוג שפיצר. העובדה הזו פחות חשובה, מה שצריך לעניין אתכם מבחינה זו זה לבחון עלויות פירעון מוקדם במידה ויתאפשר הדבר.

ריביות ומחירים – לא לחינם סעיף זה מובא אחרון ברשימה, לא מכיוון שהוא הכי פחות חשוב, אלא מכיוון שהוא זוכה לעיקר תשומת הלב של הלקוחות על חשבון יתר הסעיפים החשובים לא פחות. פעמים רבות עלייה של חצי אחוז בריבית בטלה בשישים לעומת תנאי שיכול לסנדל אתכם ולמנוע פעולה שיכולה להשיא רווחים גדולים הרבה יותר. ובכל זאת בהקשר של ריבית ומחירים, יש לבחון את הריבית המבוקשת על ההלוואה, את הריבית המבוקשת על החח"ד, את הריבית המבוקשת על ערבויות וכו'. כמו כן יש לבחון עמלות הקצאה מבוקשות, עמלות הקמה ועמלות תפעול שוטף, במידה ומדובר בסעיפים מהותיים ולא שוליים. היות ומדובר בסופו של עניין במו"מ בין אנשים, הרבה פעמים כדאי לוותר על דברים שעלותם הכלכלית פחותה יותר כך שהצד השני ירגיש תחושת הישג, ולהתעקש על הדברים המהותיים יותר.

 

בהצלחה רבה!

ארי פודלישבסקי לביא

הכותב שימש בתפקידי ניהול אשראי מסחרי בכירים בבנק לאומי וכיום משמש כיועץ אסטרטגיה בנקאית וייעוץ פיננסי.

להיות1 פיננסים

אתר:www.lihiyot1.com

מייל:finance@lihiyot1.co.il

טלפון: 03-6777127

 

צור קשר - להיות1 פיננסיםComments